حسابداری|گزارش كارآموزی حسابداری|پروژه مالی
حسابداري,گزارش كارآموزي,پروژه مالي,پايان نامه

رسیدگی واعتبار دهی معاملات الکترونیکی

مقدمه:

یک از الزامات توسعه اقتصادی وجود اطلاعات شفاف ومطمئن است. حسابرسان با دانش و تجربه خود قادر به ایجاد چنین فضائی می­باشند.بیش از صد سال است که حسابداران حرفه­ای خدمات حسابرسی و اعتبار­دهیرا ارائه می­دهند.

امروزه حسابرسی نقش­ مهم و حساسی در جوامع به عهده دارد. یکی از نقش­های حسابرسی ایجاد ارزش افزوده برای شرکت از طریق کاهش هزینه جذب سرمایه و یا افزایش در قیمت سهام شرکت است. با توجه به اهمیت حسابرسی، توجه به خطرات مربوط به حسابرسی نیز ضروری به نظر می­رسد. یکی از این چالشها ، گسترش  تجارت الکترونیک می­باشد.

حسابرسی را  بازرسی جستجو گرانه مدارک وسایر شواهد  زیر بنای گزارشات مالی نامیده اند. حسابرسان  بابررسی مدارک پرسش وجستجو از مدارک داخل وخارج شرکت واجرای سایر روشهای رسیدگی ، شواهد لازم را برای تعیین مطلوبیت وقابلیت اتکاء صورتها ی مالی گرد آوری می کنند .

از انجا که  فناوری اطلاعات وتجارت الکترونیک  اطلاعات گوناگونی در اختیار کاربران قرار می­دهد  نیاز به صورت­های مالی سنتی کاهش یافته و در نتیجه کفایت حسابرسی سنتی نیزمورد تردید است.

فناوری­های مربوط به تجارت الکترونیک، فرآیندهای خرید،فروش، ارائه خدمات به مشتریان و حتی نحوه سرمایه­گذاری در شرکت­ها را تحت تاثیر قرار می­دهد(ابوموسی۲۰۰۴). در  نتیجه فناوری اطلاعات، نحوه تهیه، حسابرسی و استفاده از صورت­های مالی را تغییر می­­دهد. این تغییرات خطرات جدیدی را متوجه حسابرسی می­کند.

تجارت الکترونیک شامل تمام فعالیت­های تجاری است که با استفاده از برنامه­های کاربردی کامپیوتری انجام می­شود. این فعالیت­ها می­تواند شامل:فروش مستقیم الکترونیکی، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت زنجیره تامین و استفاده از اینترنت به عنوان ابزاری برای انجام مبادلات تجاری می باشد. تجارت الکترونیک مبادله اطلاعات تجاری بدون استفاده از کاغذ است. بطور کلی واژه تجارت الکترونیک اشاره به معاملات الکترونیکی دارد که از طریق شبکه های ارتباطی انجام می پذیرد. (تهرانی، آذر و صابری، ۱۳۸۰)

بولتن شماره ۳ هیئت رویه­های حسابرسی تحت عنوان “تجارت الکترونیک؛ شناخت ریسک­ صورت­های مالی(۲۰۰۱ )”، راهکارهای مناسبی برای حسابرسی تجارت الکترونیک ارائه داده است(پرایس۲۰۰۱). یکی از مفروضات مهم حسابرسی در این­چنین محیطی طراحی صحیح فرآیندهای حسابرسی است چون اغلب شواهد فقط به صورت الکترونیک در دسترس خواهد بود. حسابرسان مستقل باید بتوانند صحت و کفایت این­چنین شواهدی را ارزیابی کنند.

فهرست :

مقدمه

خطرات جدید ناشی از فناوری اطلاعات

مزایا و معایب تجارت الکترونیک

چالشها ی روبری حسابرسی تجارت الکترونیکی

آثار فناوری اطلاعات بر سیستم کنترل های داخلی

کسب شناخت و ارزیابی حسابرس از سیستم فناوری اطلاعات

درک حسابرس از فرآیند سیستم

فرصت های تجارت الکترونیک

مخاطرات مربوط به دادوستد الکترونیک

مخاطرات مربوط به فرآیند تجاری فناوری اطلاعات

سیستم حسابداری و سیستم کنترل های داخلی

حجم، سرعت و ماهیت مبادلات پردازش شده

تحلیل روند سفارشات برخط

نوع فایل : Word 2007

تعداد صفحه : ۱۶

قیمت : رایگان

رمز: www.komakhesabdar.ir

دانلود


مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهی بگذاریدما را دنبال كنيد
خوراک سایت

  • آرشیو ماهانه

  • لینک دوستان

  • محبوب ترين نوشته ها

  • برچسبها