حسابداري,گزارش كارآموزي,پروژه مالي,پايان نامه

شرکتها برای رهایی از مالیات، روشهای متفاوتی را در پیش میگیرند و بدین منظور به روشهای گوناگون سعی در کاهش سود قبل از کسر مالیات به منظور کاهش مالیات پرداختی دارند. به این جهت سعی در برجسته کردن ارقام و اعداد کاهنده سود حسابداری دارند و با نشان دادن وضعیتی نامناسب از شرکت، انگیزه های سازمانهایی چون سازمان امور مالیاتی و غیر را کاهش داده و فشارها و تهدیدات ناشی از افزایش هزینه های سیاسی، هزینه مالیات بر درآمد که منجر به خروج وجه نقد از شرکت و کاهش ارزش شرکت می شود را می کاهند.

از جمله این روشها کاربرد نادرست یا افراط و تفریط در استفاده از استانداردهای حسابداری (تقلب در حسابداری) در گزارشگری مالی به طوری که این روشها مغایر با قانون مالیاتهای مستقیم نباشد (اجتناب مالیاتی ) را میتوان نام برد.

از ابعاد و ریشه های اجتناب مالیاتی می توان تقلب در حسابداری را نام برد که برخی از مودیان مالیاتی جهت کاهش مالیات پرداختی به دولت در فعالیتهای اقتصادی خود به آن متوسل می شوند. به شاخص های عملیات مشکوک در حوزه حسابرسی “Warning Sings” گفته می‌شود، علائم هشدار این شاخصه‌ها علایم هشدار دهنده ای است که مشاهده آنها در عملیات حسابرسی ایجاب می‌کند حسابرس ارزیابی خود را از خطرهای با اهمیت بازنگری نماید و با افزایش ریسک حسابرسی در تشخیص خطر با اهمیت ناشی از تقلب یا اشتباه در موضوع حسابرسی اهتمام بیشتری ورزد.

موسسات حسابرسی در خارج از ایران تلاش بسیاری کرده اند  لیست هایی از علائم هشدار تهیه کرده و تاکید دارند  تیمهای حسابرسی آن چک لیستها را با دقت بالا تکمیل و مستند کنند. به طور کلی حسابرسان  دو منبع برای یافتن این علائم هشدار دهنده در اختیار دارند .یکی بیانیه های  استانداردهای حسابرسی و دیگری قوانین و دستورالعمل هایی که در اجرای عملیات حسابداری و حسابرسی صادر شده‌اند.

در زیر برخی علایم هشدار دهنده که در استاندارهای حسابرسی به انها اشاره شده بیان میگردد:

۱- مدیریت و ارکان راهبردی شرکت از مصاحبه و پاسخ به پرسش های حسابرس طفره می‌روند

۲- حقوق و دستمزد و یا پاداش پایان سال مدیریت وابسته به اطلاعات مندرج در صورتهای مالی خصوصا سود و زیان دوره باشد.

۳- واحد حسابداری و واحد حسابرسی داخلی شرکت فاقد صلاحیت لازم برای انجام وظایفش باشد.

۴- صورتهای مالی سال و یا سال های گذشته به تعدیل با اهمیت داده شود.

۵- پیچیدگی معاملات و رویدادهای مالی شرکت که مستلزم قضاوت حرفه‌ای و تخصص خاصی باشد.

۶- وجود کارکنانی که نامشان در لیست های حقوق درج نشده است.

۷- پرداخت حق المشاوره و حق دلالی و … به کارکنان و یا دیگر اشخاص ثالث.

۸- وجود گردش بالای حساب جاری شرکا و امثال آن.


منبع : فراپیام


اگرمطالب سایت برایتان مفید بود لطفا با کلیک بر رو مثبت 1 در سمت چپ سایت به ما امتیاز دهید

مطالب مرتبط با این موضوع :

دیدگاهی بگذارید


*****تبلیغات*****

ما را دنبال كنيد
خوراک سایت

  • آرشیو ماهانه

  • لینک دوستان

  • محبوب ترين نوشته ها

  • برچسبها